A 2023. november 2-3-án megtartott „Hagyomány – Örökség – Megújulás. Középkori és kora újkor régészet Magyarországon 3: eredmények, kérdések, feladatok a 21. században” című konferencián kutatóink több előadással és poszterrel képviselték intézetünket.
Az eseményt munkatársunk, Benkő Elek akadémikus, az MTA II. Filozófiai és Történettudományok Osztályának elnöke nyitotta meg.
Benkő Elek nyitóbeszéde (Forrás: mrmt.hu)
A VAART projekt (Várak, településhálózat, anyagi kultúra, 1300-1700 – Komplex mikroregionális történeti, tájtörténeti és régészeti kutatások a Dunántúlon, NKFIH „OTKA” K 143099) több témával is megjelent. Kovács Gyöngyi a projektet, a csókakői és a dombói vár régészeti kutatásának főbb eredményeit mutatta be, Stibrányi Máté és Mesterházy Gábor előadásában esettanulmányként a csókakői vár középkori uradalmához tartozó Veleg egykori falu helyén végzett geofizikai és térinformatikai kutatásokról számolt be, míg Berta Adrián a dombói vár feltárásának legújabb eredményeit, Kovács Bianka Gina pedig a csókakői, gesztesi és tatai vár középkori kerámiáinak összefüggéseit ismertette poszteren.
Kovács Gyöngyi előadása (Forrás: mrmt.hu)
Kovács Bianka Gina előadása (Forrás: mrmt.hu)
A FLOTT – Folyó, táj, település a középkorban projekt kutatócsoportjának tagjai is több előadást tartottak, melyek során szóba kerültek a projekt eredményei is: az alkalmazott tájrégészeti (Zatykó Csilla), geofizikai eljárások tanulságai (Stibrányi Máté), a regionális településhálózatkutatás térinformatikai módszerei (Mesterházy Gábor), valamint a régészeti lelőhelyek térbeli és időbeli értelmezésének kérdései (Nagy László).
Zatykó Csilla előadása (Forrás: mrmt.hu)
A fentieken kívül előadást tartott Szőke Béla Miklós a Karoling-kori Kárpát-medencéről, Takács Miklós a településkutatás utóbbi 20 évéről és Langó Péter az Árpád-kori kisleletekről.
Szőke Béla Miklós előadása (Forrás: mrmt.hu)
Takács Miklós előadása (Forrás: mrmt.hu)
Langó Péter előadása (Forrás: mrmt.hu)
Poszteren került bemutatásra egy a győri Széchenyi tér ásatásából származó különleges majolikaedény (Nádai Zsófia – Kolláth Ágnes – Kovács Bianka Gina, "Lendület" Középkori Magyar Gazdaságtörténeti Kutatócsoport keretében) és a Székesfehérvár – Börgönd lelőhelyen végzett roncsolásmentes kutatások eredményei (Kolláth Ágnes – Kovács Bianka Gina – Berta Adrián – Nádai Zsófia – Ekrik Ákos, Székesfehérvár és környéke középkori és kora újkori régészeti topográfiája projekt).
Nádai Zsófia előadása (Forrás: mrmt.hu)
A konferencia poszterei (Forrás: mrmt.hu)
A program és a teljes képes beszámoló az MRMT honlapján érhető el.