A HUN-REN BTK Régészeti Intézet, a HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézet és a Német Régészeti Intézet frankurti kutatóintézete, a Römisch-Germanische Kommission (RGK) együttműködésében jelent meg a Confinia et Horizontes című nemzetközi monográfia-sorozat második kötete.
Eszter Bánffy, Research Professor at the Institute of Archaeology (HUN-REN RCH) delivered a presentation at the ATES Silk Road Forum on March 26, focusing on the Neolithic transition (6000–5350 cal BC) between Southeastern and Central Europe, and offering new perspectives based on recent research.
The international conference “Child Space 2025 — Narratives and New Perspectives on the Bioarchaeology of Children and Their Biosocial Complexity ” will take place in Budapest, Hungary, 4–6 June 2025. The focus of the meeting will be on the smallest social unit, the central element of the family: the child. The aim of the conference is to initiate a dialogue between cross-disciplinary research directions on childhood in the past.
2023 tavaszán intézetünk munkatársa, Fülöp Kristóf a TEFRA kutatási projekttel együttműködésben egy négy alkalomból álló hamvasztásos kísérletsorozaton vett részt Krétán. A kísérletről és előkészületeiről röviden már a HUN-REN BTK Régészeti Intézet honlapján megjelent blogbejegyzésben is értesülhettünk. Azonban néhány napja az első eredmények már a Journal of Archaeological Science: Reports hasábjain is olvashatóak.
Nemzeti ünnepünk alkalmából 2025. március 13-án Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Pusztainé dr. Fischl Klára, régész, a HUN-REN BTK Régészeti Intézet tudományos főmunkatársa, a Miskolci Egyetem Őstörténeti és Régészeti Tanszékének habilitált egyetemi docense, a Heidelbergi Egyetem Humboldt ösztöndíjasa a tudományos utánpótlás képzése, a roncsolásmentes technológiák innovatív alkalmazása és fejlesztése Magyarország régészeti lelőhelyeinek megismerésében, az értékmentő eredmények nemzetközi és hazai, kistérségi civil közösségekben való népszerűsítése terén végzett három évtizedes tevékenysége elismeréséül.
A Confinia et Horizontes monográfia-sorozatot a Német Régészeti Intézet frankurti kutatóintézete, a Römisch-Germanische Kommission (RGK) korábbi igazgatója, Intézetünk tudományos tanácsadója, Bánffy Eszter alapította 2014-ben. Célja az RGK-hoz köthető őskori (újkőkori és bronzkori) kutatási projektek eredményeinek közlése. Az új sorozat címe tudatosan ötvözi a latin és a görög kifejezéseket: a határ menti, marginális régiókra utal, amelyek mindegyike különböző népcsoportok találkozási területe is egyben, ahol cserekapcsolatok, akár genetikai kapcsolatok történhettek, és a tudás-átadás fontos helyszínei, amely az adott társadalmi struktúrákra is befolyással lehetett.
2024. szeptember végén eredményes régészeti kutatást fejeztünk be Zalavár-Várszigeten, a Szent István által alapított bencés monostor területén. A Szőke Béla Miklós (HUN-REN BTK Régészeti Intézet), Ritoók Ágnes, Simonyi Erika és Gergely Katalin (Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ) által vezetett ásatás a Magyar Kutatási Hálózat (korábban ELKH) és a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet támogatásával folyó Mosaburg/Zalavár projekt keretében valósult meg.
Az elmúlt hónapokban egy hihetetlenül izgalmas időutazásra vállalkozott a P. Fischl Klára vezette régészcsapat, Buzás Miklós építész és a Pazirik Kft. Egy részleteiben jól megmaradt bronzkori ház részleges elméleti rekonstrukcióját készítették el. Az elkészült infografikák segítségével bepillantást nyerhetünk a bronzkorban használt házak történetébe, mely új távlatokat nyit előttünk mind a kutatás, mind a tudomány eredményeinek megosztása terén.