Az mta.hu oldalán olvasható interjúban Benkő Elek akadémikust, Intézetünk kutatóprofesszorát, az MTA Doktori Tanácsának most leköszönő elnökét arról kérdezték, hogy az elmúlt három év során hogyan sikerült megőrizni az MTA doktora cím presztízsét a hazai tudományos közéletben és milyen elvek alapján lehet biztosítani a doktori habituseljárás során a valós teljesítmény értékelését.
Szabó Nóra közlésében nemrégiben jelent meg a főként középső bronzkori (2000/1900 – 1500/1400 cal BC) pácolóedények vizsgálatára alapozott, az akkori közösségek életének megértését célzó összefoglalás.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat támogatásával megvalósuló Mosaburg/Zalavár Projekt keretében megjelent Szőke Béla Miklós: Zalavár-Rezes. Gräberfeld und Siedlungsreste aus dem frühen Mittelalter című könyve.
Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy Makkay János, az MTA Régészeti Intézetének nyugalmazott tudományos tanácsadója, 2023. május 17-én, életének 90. esztendejében elhunyt.
Makkay János hosszú és kimagasló szakmai pályafutása során elsősorban az újkőkor és a rézkor régészetének nemzetközi hírű kutatójaként vált ismertté. Sajátos látásmódja, elemzései több ponton túlmutattak korának elfogadott módszerein, megközelítésein.
A Kárpát-medence korai történetének emblematikus lelőhelyein végzett feltárásai mellett a Magyarország Régészeti Topográfiája program egyik meghatározó munkatársa volt.
Munkássága felölelte a régészettudomány változatos területeit, beleértve a népvándorláskor és a korai magyarság történetének kutatását, az indoeurópai nyelvészet és őstörténet kérdéskörének áttekintését. Számos monográfia, tudományos és ismeretterjesztő mű születése kötődik nevéhez.
Nyugodjék békében!
A Régészeti Intézet megalakulásának 65. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozat nyitó eseményeként, 2023. május 11-én csütörtökön került bemutatásra a Magyarország Régészeti Topográfiája sorozat 12. kötete, amely Benkő Elek, Berta Adrián és Bondár Mária szerkesztésben, széles intézményközi együttműködésben készült el.
Gál Erika archeozoológus kollégánk közreműködésével a közelmúltban két tanulmány is megjelent a különböző hazai lelőhelyeken napvilágra került kutyaleletek csonttani és statisztikai vizsgálatainak eredményeiről.
A Régészeti Intézet megalakulásának 65. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozat nyitó eseményére, a Benkő Elek, Berta Adrián és Bondár Mária szerkesztette Hódmezővásárhely északi határa Magyarország Régészeti Topográfiája 12. című kötet bemutatójára 2023. május 11-én, csütörtökön 10.30-tól kerül sor az MTA Humán Tudományok Kutatóháza konferenciatermében (1097 Budapest, Tóth Kálmán utca 4., földszint).
A chicagoi Field Museum of Natural History által rendezett grandiózus kiállítás, a First Kings of Europe címet viselő tárlat hivatalos kísérő eseményeként megvalósult tudományos szimpózium 2023.04.26-28 között zajlott a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében. A rendezvény szervezőinek meghívására, a konferencián a tárlaton bemutatott régészeti korszakokkal foglalkozó, kiváló európai és amerikai szakemberek előadásait hallgathatták meg az érdeklődők. Az esemény célja, hogy tudományos igényességgel válaszolja meg a kiállítás fő témái – az őskori elit és a társadalmi egyenlőtlenségek – által felvetett kérdéseket. A konferencia részletes programja és az előadások absztraktjai a Magyar Nemzeti Múzeum honlapján érhető el.