Intézetünk munkatársa, Gál Erika, Bartosiewicz László (Stockholmi Egyetem) társszerzőjeként nyílt hozzáférésű tanulmányt tett közzé az Antiquity hasábjain, melyben a középkori lóhúsfogyasztás kérdéseit járták körbe.
A Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Közleményei, az Acta Archaeologica Academiae Scientiarum Hungaricae című folyóirat 1951 óta közöl angol, német, francia, olasz és orosz nyelven tanulmányokat. A folyóirat elsődleges célja Magyarország és a kapcsolódó térség régészeti eredményeinek idegen nyelvű publikálása. A jelenleg Q2 besorolású Acta Archaeologica 76/1., 2025 júliusában megjelent száma tíz tanulmányt és két könyvismertetést tartalmaz. A következő szám benyújtási határideje: 2025. december 15.
Egy közel 10 éves kutatási sorozat eredményeit foglalja össze olvasmányos stílusban, tudományos igényességgel Kiss Viktória a Bronzkori élettörténetek Magyarországon (Kr. e. 3–2. évezred) címmel most megjelent kötetben. Az általa 2015 óta irányított Lendület kutatások egyik célja az volt, hogy a 4000 évvel ezelőtti bronzkori társadalmak, azon belül az egyének történetét is feltárja tudományterületeken átívelő módszerekkel. A most kézbe vehető kötet magyar és angol nyelven is elérhető; a hivatalos bemutatóra az MTA 200 rendezvénysorozat keretében 2025 októberében kerül sor.
2025. június végén került megrendezésre az osztrák koronaprojektet – CROWN. Untersuchungen zu Materialität, Technologie und Erhaltungszustand der Wiener Reichskrone – záró konferencia. A bécsi Kunsthistorisches Museum által szervezett kétnapos szimpóziumon nemzetközi szakértők mutatták be a hároméves kutatási projekt középpontjában álló anyagvizsgálati és technológiai, valamint történeti és művészettörténeti kérdésekkel kapcsolatos megfigyeléseket és eredményeket.
Az idei évben zárul le a 2019-ben indult „Változó tradíciók. Kerámiastílus, -előállítás és -használat tér- és időbeli mintázatai a Kr. e. 6. évezred második felében a Délkelet-Dunántúlon és a környező régiókban” című NKFIH kutatási program (NKFIH K-19/132663). A kutatás egyik záró eseménye volt a 2025 júniusában elvégzett régészeti kísérletsorozat is, amelyről jelen írásunkban szeretnénk röviden beszámolni.
2025. június 4–6. között Budapesten kerül megrendezésre a “Child Space 2025 — Narratives and New Perspectives on the Bioarchaeology of Children and Their Biosocial Complexity / Gyerekterek 2025 — Új narratívák és nézőpontok a gyerekek biorégészeti és bioszociális kutatásában” című nemzetközi konferencia. A tudományos összejövetel a történeti és biológiai tudományok eszközeivel új szemléletet kínál a gyerekkor vizsgálatához és ezen túlmutatóan mai korunk számára is kapcsolódási pontokat nyújt.
Az őskor történetében megfigyelhető jelentős változások közül egy újabbra hívja fel a figyelmet a Scientific Reports c. folyóiratban 2025 májusában megjelent tanulmány. Hajdu Tamás, az ELTE TTK Embertani Tanszékének docense és Claudio Cavazzuti, a Bolognai Egyetem adjunktusa vezetésével, az MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoporttal együttműködésben egy nemzetközi kutatócsoport drasztikus változást mutatott ki az emberi népességek étrendjében, mobilitásában és a társadalmi egyenlőtlenségekben a Kárpát-medencei középső és késő bronzkor határán Kr. e. 1500 körül.
A HUN-REN BTK Régészeti Intézet és a Cseh Tudományos Akadémia prágai Régészeti Intézete 2023-ban kétoldalú nemzetközi kutatási projektek kutatási mobilitási támogatását nyerték el, mely a Nyugat-Magyarország és Közép-Csehország területe közötti kapcsolatok kutatását célozza meg a Kr. e. 2200 és 1500 közötti időszakban. A korábbi bejegyzéseinkben bemutatott, Kiss Viktória és Daniel Hlásek vezetésével folyó projekt keretében 2025 májusában újabb hat napos látogatást tettünk Csehországban.