2025. május 13-án egy közös könyvbemutató keretében Budapesten mutatták be a Confinia et Horizontes nemzetközi monográfia sorozat (szerkesztő: Bánffy Eszter) első két kötetét. A bemutató mellett új kutatási együttműködések tervei is megfogalmazódtak a kétnapos találkozón.
A HUN-REN BTK Régészeti Intézet, a HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézet és a Német Régészeti Intézet frankfurti kutatóintézete, a Römisch-Germanische Kommission (RGK) együttműködésében megjelent 1. kötetet Magyari Enikő, az MTA levelező tagja, egyetemi tanár (ELTE), a 2. kötetet Szeniczey Tamás egyetemi adjunktus (ELTE) mutatta be. A bemutatón részt vett Kerstin Hofmann, a DAI RGK igazgatója és Alexander Gramsch, az RGK szerkesztőségének vezetője, egyben a második kötet társszerkesztője is. A bemutató résztvevőit Marton Tibor, a Régészeti Intézet igazgatóhelyettese, Bánffy Eszter tudományos tanácsadó és Szécsényi-Nagy Anna, az Archeogenomikai Intézet igazgatója köszöntötte.
A Confinia et Horizontes monográfia-sorozatot 2014-ben alapította Bánffy Eszter, az RGK korábbi igazgatója, a HUN-REN BTK Régészeti Intézet tudományos tanácsadója. A sorozat célja az RGK-hoz köthető őskori (újkőkori és bronzkori) kutatási projektek tudományos eredményeinek közlése. Címe tudatosan ötvözi a latin és a görög kifejezéseket: a határ menti, marginális régiókra utal, amelyek mindegyike különböző, gyakran genetikailag is eltérő népcsoportok találkozási területe is egyben. Ezek a régiók a cserekapcsolatok és a tudásátadás fontos helyszínei, amelyek az adott társadalmi struktúrákra befolyással lehettek.
Az első kötet a mocsaras Sárköz Kr. e. 6–5. évezredi környezeti, ökológiai változásait foglalja össze geológiai, botanikai tanulmányok és a lelőhelyek roncsolásmentes vizsgálata alapján. A most napvilágot látott második kötet a dél-dunántúli Sárköz, azon belül is az Alsónyéken feltárt, Kr. e. 6–5. évezredi települések és temetők bioarcheológiai feldolgozását tartalmazza, a fizikai antropológia, az archeozoológia, a molekuláris biológia (archeogenetika, stabilizotóp-vizsgálatok) módszereivel, valamint összefoglalja a Kárpát-medence újkőkorára és kora rézkorára vonatkozó genetikai kutatások eredményeit is. A kötet három, publikációra átdolgozott doktori disszertációt is tartalmaz: köztük az intézet korábbi antropológus munkatársa, Köhler Kitti és a HUN-REN BTK AGI jelenlegi igazgatója, Szécsényi-Nagy Anna munkáját. Az interdiszciplináris és hagyományos régészeti megközelítések ötvözése olyan eredményeket hozott, amelyek rávilágítanak a Kr.e. 5800 és 4400 között az európai őstörténetben kulcsszerepet betöltő dunai Sárköz-vidék, mint társadalmi és kulturális összekötő zóna fontosságára.
Híradás a német partner honlapján: https://www.dainst.org/newsroom/noslug/537