A BTK Régészeti Intézetében NKFIH támogatással indult FLOTT projekt (Folyó, táj és település a középkorban: tájrégészeti, környezettörténeti és lelőhelydinamikai kutatások a Körösvidéken) keretében a program résztvevői a Békés megyei Geszt és Mezőgyán határában végeztek intenzív terepbejárásokat, geofizikai és drónos felméréseket.
Talajradaros felmérés
Magnetométeres felmérés (Fénykép: Jakab Gusztáv)
A több intézmény kutatóit összefogó, négyéves kutatási program a Körös-menti régió középkori településeit, valamint az őket körülvevő vízjárta táj dinamikus kapcsolatát térképezi fel, korszerű roncsolásmentes vizsgálatokkal kibővítve és újraértelmezve a korábbi topográfiai adatokat.
Terepbejárás (Fénykép: Jakab Gusztáv)
A kutatók a Körös-menti területek vizsgálatával arra a kérdésre keresik a választ, hogy a középkori közösségek települési mintázataikban és gazdálkodási stratégiáikban hogyan alkalmazkodtak ehhez a sajátos tájhoz és annak változásaihoz.
Középkori kerámiatöredékek Vátyon középkori falu területéről (Fénykép: Jakab Gusztáv)
A kutatásban résztvevő kutatók: Zatykó Csilla (projektvezető), Berta Adrián, Ekrik Ákos, Kovács Bianka, Stibrányi Máté, Mesterházy Gábor, Serlegi Gábor, Nagy László