A HUN-REN BTK Régészeti Intézet periodikája a régészettudomány és társtudományainak új eredményeit angol nyelven, német nyelvű összefoglalókkal teszi közzé. Az Antaeus most megjelent kötetében Zatykó Csilla szerkesztésében hét tanulmányban ismerhetjük meg az emberi megtelepedések változó dimenzióit az őskortól a kora újkorig. A kötet már online formában is elérhető honlapunkon.
A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Hivatása: Kutató című interjúsorozatának második adásában Bálint Csanád régészt kérdezte életéről, munkásságáról és a Régészeti Intézet történetéről kollégája, Mende Balázs.
A Magyarország Videós Arcképcsarnoka filmgyűjtemény interjút készített Kulcsár Gabriella régésszel, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet igazgatójával életútjáról és szakmai pályafutásáról.
2024. december 19-én került sor az MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport munkatársa, Szabó Nóra doktori disszertációjának nyilvános védésére. Az ELTE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola, Régészeti Doktori Program keretében benyújtott Változás és átalakulás a középső és késő bronzkor átmeneti időszakában a Duna fővárosi szakasza mentén - Településszerkezeti elemzések a Vatya III – Koszider periódus és a korai halomsíros időszak néhány lelőhelye alapján című értekezés vitája summa cum laude eredménnyel zárult. A fokozat odaítéléséről az Intézmény Doktori Tanácsa dönt.
Új tanulmány jelent meg a HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézet vezetésével a Science Advances folyóiratban a népvándorláskori Kárpát-medence átfogó genetikai kutatásáról. Az interdiszciplináris kutatásban a HUN-REN BTK Régészeti Intézet mellett a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, valamint a Wigner Adatközpont munkatársai is részt vettek számos más hazai intézménnyel együtt.
A közelmúltban jelent meg két friss tanulmány Bollók Ádám kutatási projektjéhez kapcsolódóan a késő ókori közel-keleti temetkezésekről és a keresztények temetkezési hagyomány formálódásáról. A közlemények a neves Brill Kiadó Late Antique Archaeology című sorozatában és a Q1-es besorolású Journal of Late Antiquity hasábjain láttak napvilágot.
A Magyar Építészet Napja alkalmából, Kós Károly születésnapján a Pesti Vigadó dísztermében adták át az építési és közlekedési miniszter által adományozható szakmai díjakat 2024. december 16-án. A régészeti örökségvédelem érdekében kimagasló, a feltáró és tudományos munkásságon túlmutató, széles körű régészeti szakmai tevékenység elismeréseként vehette át a Schönvisner István-díjat Hadházy Aba Gézáné Vaday Andrea, intézetünk emerita tudományos tanácsadója. Vaday Andrea több mint fél évszázada, 1973-ban kezdte meg kutatói pályáját az MTA Régészeti Intézetében, idén szeptember 7-én ünnepelte 80. születésnapját.