A HUN-REN BTK Régészeti Intézet periodikája a régészettudomány és társtudományainak új eredményeit angol nyelven, német nyelvű összefoglalókkal teszi közzé. Az Antaeus most megjelent kötetében Zatykó Csilla szerkesztésében hét tanulmányban ismerhetjük meg az emberi megtelepedések változó dimenzióit az őskortól a kora újkorig. A kötet már online formában is elérhető honlapunkon.

2025 02 03 antaeus kep

Az Antaeus két előző, régészeti korszakoknak dedikált kötete után a mostani kiadvány olyan tanulmányokat tartalmaz, amelyek az emberi megtelepedések térbeli és táji dimenzióit vizsgálják a korai bronzkortól a törökkorig tartó időszakban. Az elemzések térbeli léptéke az egyes helyszínek belső szerkezetétől egészen a tágabb, regionális perspektíváig terjed, a bemutatott kutatások módszereit pedig az interdiszciplinaritás és a legmodernebb térinformatikai technológiák integrált alkalmazása jellemzi. A közölt munkák témái változatosak, településdinamikai kérdések, tájhasználati minták, a növénytermesztés jellegzetességeinek bemutatása, aktivitási zónák feltérképezése, vagy éppen a térbeli határok közösségi szerepének vizsgálata köré szerveződnek.

Melis Eszter a kora és a késő bronzkor közti átmenet településhálózatát elemzi Északnyugat-Magyarország területén, egy kiemelten fontos, számos bronzkori kultúra metszéspontjában elhelyezkedő régióban.

Egy Székesfehérvár-Börgönd területén fekvő bronzkori földvár és középkori falu átfogó régészeti vizsgálatát mutatják be Kolláth Ágnes és munkatársai. A tanulmány jól szemlélteti a különböző roncsolásmentes technikák alkalmazásában rejlő lehetőségeket egy több periódusú lelőhely táji kontextusba helyezett értelmezésekor.

Langó Péter és Takács Miklós közleménye ismét Északnyugat-Magyarországra kalauzolja az olvasót, az Árpád-kori Magyar Királyság különböző léptékű térbeli határainak, a védelmi, kulturális-gazdasági funkciókat is hordozó kölcsönhatási zónák elemzését nyújtva.

Kovács Bianka és munkatársai régészeti, történeti és archeobotanikai adatok integrált elemzésével a tatai vár létrejöttének és életének településszervező és tájalakító szerepét ismertetik. Az Öreg-tó, valamint a bővizű források és patakok jelenléte a vidéket ideális helyszínné tette a halgazdálkodás, a malomipar és a mezőgazdaság számára, megjelenítve a természeti erőforrások kulcsfontosságú szerepét a középkori településtervezésben.

Pest vármegye dabasi járásának középkori településhálózatát vizsgálja Ferenczi László és Rácz Tibor Ákos munkája. A történeti adatokat, régészeti terepbejárások és fémkeresős kutatások eredményeit térinformatikai elemzéssel ötvöző tanulmány új megközelítésben tárgyalja a középkori pusztásodás és településhierarchia változásainak hosszú távú folyamatait.

Bocsi Zsófia és munkatársai munkája a várkutatás olyan komplex szemléletét tükrözi, ahol a felmérés nemcsak az erődítésekre terjed ki, de a környező területek társadalmi-gazdasági és kulturális kontextusával is foglalkozik. A csókakői vár uradalmának egyik legkisebb falva, Veleg vizsgálata történeti elemzéssel és roncsolásmentes régészeti módszerekkel mutatja be a település belső kronológiáját, demográfiai és tájhasználati kérdéseit.

A kötetet Belényesy Károly módszertani témájú munkája zárja, mely a LiDAR technológia történeti tájak vizsgálatában rejlő lehetőségeit mutatja be. A lézerszkennelés hazai alkalmazásának közzé tett példái inspirálhatják a területen folyó hazai kutatásokat, egyúttal egy országos lefedettségű LiDAR-felmérés létrehozását is ösztönözhetik.

Az Antaeus soron következő, 40. kötete már egy megújult szerkesztőbizottság gondozása alatt jelenik meg. Az új szerkesztőbizottság tagjai: Jakucs János, Kolláth Ágnes, Masek Zsófia és Melis Eszter. Munkájukhoz ezúton is sok sikert kívánunk!

Egyúttal őszinte köszönetünket fejezzük ki a leköszönő Szerkesztőbizottság tagjainak, köztük Horváth Friderika főszerkesztőnek, Kiss Viktóriának, Szőke Béla Miklósnak, és Zatykó Csillának két évtizedes szerkesztői munkájukért, valamint a szerzőknek, rajzolóknak, az Archaeolingua Kiadó munkatársainak és mindazoknak, akik az elmúlt húsz évben munkájukkal hozzájárultak az Antaeus köteteinek megjelenéséhez.

A jelen és a korábbi kötetek teljes tartalma letölthető, online formában elérhető az intézet honlapján. A kötet az Archaeolingua Kiadó gondozásában jelent meg.