Benkő Elek, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének kutató professor emeritusa 2024 augusztusában töltötte be 70. életévét. E jeles alkalomból barátai, kollégái, tisztelői tanulmánykötettel köszöntik az ünnepeltet. A kötet az MTA támogatásával, a HUN-REN BTK Régészeti Intézetének kiadásában, az Archaeolingua Kiadó gondozásában, Kovács Gyöngyi és Zatykó Csilla szerkesztésében jelent meg.
A HUN-REN BTK Régészeti Intézet és a Cseh Tudományos Akadémia prágai Régészeti Intézete 2023-ban kétoldalú nemzetközi kutatási projektek kutatási mobilitási támogatását nyerték el, mely a Nyugat-Magyarország és Közép-Csehország területe közötti kapcsolatok kutatását célozza meg a Kr. e. 2200 és 1500 közötti időszakban. A korábbi bejegyzésünkben bemutatott, Kiss Viktória és Daniel Hlásek vezetésével folyó projekt keretében 2024 őszén a Cseh Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének munkatársai Budapesten, intézetünk munkatársai pedig Prágában tartanak előadást.
A tavaszi talajradaros és építészeti kutatás után az őszi szezonban kollégáink magnetométeres és fotogrammetriai felméréssel folytatták a munkát szeptember 18-19-én a döbröközi várnál.
2024. március és október között látható az alicantei MARQ (Museo Arqueológico de Alicante) múzeumban a Dynasties – The First Kingdoms of Prehistoric Europe című kiállítás. A tárlat az elsősorban német területeket érintő Únětice, a spanyol El Argar és a Kárpát-medencei Otomani-Füzesabony kultúrák kiemelkedő tárgyi együtteseit mutatja be a Kr. e. 2. évezred rétegződő és specializálódó társadalmainak kapcsolataira fókuszálva. A kiállításon az európai bronzkor olyan kiemelkedő leletegyütteseit láthatjuk együtt többek között, mint a nebrai és a melzi kincsek, a leubingeni és a diskaui fejedelmi temetkezések leletei, a téglási kard, az abaújdevecseri kartekercs, az encsi és a polgári füzesabonyi temetők kiemelkedő női viseletei vagy a guadalajarai arany markolatos kard és a caravacai arany illetve a La Almoyola-ról származó ezüst diadémok.
Az elmúlt hónapokban az őskori Európa Kr. e. 3. évezredében történt változásokkal kapcsolatos eredményeket két nemzetközi konferencián ismerhették meg a kutatók. Most lehetőség nyílik arra, hogy az ezen alkalmakon elhangzott 28 és 23 előadást mindenki megtekinthesse. Reményeink szerint ez egy nagyszerű lehetőség arra, hogy nemcsak a korszakkal foglalkozó kutatók, hanem az Európa őskora iránt érdeklődők, egyetemi és középiskolai hallgatók egyaránt betekintést nyerhessenek ebbe a sorsfordító időszakba. A kezdeményezés célja, hogy a tudományos eredmények minél szélesebb körben válhassanak megismerhetővé a nyitott tudomány és a közösségi tudomány keretében.
Vaday Andrea – aki több mint fél évszázada, 1973-ban kezdte meg kutatói pályáját az MTA Régészeti Intézetében – idén szeptember 7-én ünnepelte 80. születésnapját. Ebből az alkalomból köszöntöttük őt 2024. szeptember 10-én az MTA Humán Tudományok Kutatóháza galériáján kollégák, barátok, tanítványok, tanítványokból lett kollégák és barátok körében.
Augusztus végén Rómában rendezte meg 30. éves találkozóját az Európai Régészek Szövetsége (EAA). A konferencia hibrid formában került megrendezésre, így a regisztrált résztvevők a helyszínen és online is követhették a tudományos programot, illetve megtarthatták előadásaikat. A 2024-ben már több, mint ötezer tagot számláló EAA – amelynek jelenlegi elnöke Bánffy Eszter, Intézetünk tudományos tanácsadója – éves találkozója hagyományosan az örökségvédelem és a régészettudomány egyik legjelentősebb európai tudományos fóruma. Az augusztus 28. és 31. között megrendezett római konferenciára Magyarország számos intézményéből is érkeztek régész szakemberek.
Mély megrendüléssel vettük a hírt, hogy kedves kollégánk, Darázsy Beatrix, a Régészeti Intézet nyugalmazott munkatársa, életének 64. évében, hosszú, türelemmel viselt betegség után 2024. augusztus 24-én elhunyt.