Az elmúlt hónapokban egy hihetetlenül izgalmas időutazásra vállalkozott a P. Fischl Klára vezette régészcsapat, Buzás Miklós építész és a Pazirik Kft. Egy részleteiben jól megmaradt bronzkori ház részleges elméleti rekonstrukcióját készítették el. Az elkészült infografikák segítségével bepillantást nyerhetünk a bronzkorban használt házak történetébe, mely új távlatokat nyit előttünk mind a kutatás, mind a tudomány eredményeinek megosztása terén.
Borsodivánkán 2015 óta zajlanak ásatások a Borsod Region Bronze Age Settlements (BORBAS) projekt kutatásainak keretein belül, a kutatás vezetői P. Fischl Klára (Miskolci Egyetem/HUN-REN BTK Régészeti Intézet), Pusztai Tamás (MNMKK Esztergomi Vármúzeum) és Tobias Kienlin (Kölni Egyetem). 2022-ben a bronzkori település feltárása során két ház került elő, az ún. G és H házak. Az épületek szerkezeti elemeit a házak életének végét jelentő tűz konzerválta. A G ház esetében a bronzkori közösség – szokásával ellentétben – nem takarította el teljesen a legégett omladékot, így sikerült feltárni és rögzíteni a ház falát belülről díszítő spirálok és girlandok egy részét. Az ásatási megfigyelések, a pontos rajzi és fotogrammetriai dokumentáció alapján lehetőség nyílt a két ház feltárt részének rekonstrukciójára.
Az építészeti rekonstrukció megalkotásában Buzás Miklós, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főépítésze volt a kutatócsoport segítségére. Az építészeti útmutatások és rajzok alapján a Pazirik Kft. munkatársai digitális 3D modellt készítettek az egykori házakról. A modellalkotás a grafikusok, számítógépes szakemberek és régészek közös munkájának eredménye. E grafikák lényege, hogy a rekonstrukció egyes elemeihez az adott részlet régészeti feltárása során rögzített megfigyeléseket is hozzákapcsolták, mely a rekonstrukció hitelességét jelenti.
Az épületek színét, az egyes elemek struktúráját – mint például az egykori sikátor felületén a szemétréteget – az eredeti ásatási felvételek alapján határozták meg. A rekonstrukció pontos régészeti adatokkal ellátott leírásáról az Acta Archaeologica Hungaricae 76/1 (2025) számában olvashatunk hamarosan bővebben. A kész rekonstrukcióból a Pazirik Kft. segítségével infografikák készültek, melyek már elérhetők a Pazirik Kft. oldalain is.