A közelmúltban jelent meg két friss tanulmány Bollók Ádám kutatási projektjéhez kapcsolódóan a késő ókori közel-keleti temetkezésekről és a keresztények temetkezési hagyomány formálódásáról. A közlemények a neves Brill Kiadó Late Antique Archaeology című sorozatában és a Q1-es besorolású Journal of Late Antiquity hasábjain láttak napvilágot.
A Journal of Late Antiquity című folyóiratban Bollók Ádám az egykori keletrómai területek késő ókori elitjének temetkezési reprezentációját a keresztény egyházak vezetőinek írásai és a régészeti leletanyag vonatkozó részeinek együttes elemzése alapján tekinti át. A Mortuary Display and the Burial of the Rich in the Late Antique Eastern Mediterranean című írás első ízben nyújt összefoglaló elemzést a késő ókori keletrómai provinciák gazdag keresztény családjainak a temetkezéseiken keresztül megnyilvánuló halotti reprezentációjának különböző formáiról, bemutatva, hogy a kereszténység elterjedése korántsem vetett véget a társadalmi reprezentáció e megnyilvánulásainak.
Egy másik tanulmányban kollégánk a közel-keleti római provinciákból ismert késő antik – a Kr. u. 3. és 7. század közötti – temetkezések formáiról és azok kutatási helyzetéről nyújt áttekintést. A The Archaeology of Late Antique Mortuary Practices in the Near East című írás a neves Brill Academic Publishers gondozásában megjelenő Late Antique Archaeology sorozat 13. kötetében látott napvilágot a késő antik temetkezési kultúra régiónkénti és tematikus áttekintésének szentelt kétkötetes vállalkozás keretében. A tanulmány részletes képet ad azokról az összetett nehézségekről, amelyek a közel-keleti régióból ismert késő ókori temetkezési helyek kutatását alapvetően meghatározzák, valamint áttekintést nyújt a területen elért főbb eredményekről és a térség temetkezési kultúrájának jellegzetességeiről.