December 5-én ünnepélyes gála keretében, a Magyar Nemzeti Múzeumban adták át a 2024-es elismeréseket a HUN-REN kutatóinak. Az eseményen tizennyolc kutató, köztük intézetünk két munkatársa, Benkő Elek és Masek Zsófia részesült kitüntetésben.

Kutató professor emeritus cím

A cím megalapításának és adományozásának célja a HUN-REN kutatók eredményes kutatói pályájának, valamint a tudományszervezés területén végzett jelentős tevékenységének elismerése. 2024-ben nyolcan kaptak kutató professor emeritus címet a kutatóhálózatban.

2024 12 06 dij kep1Benkő Elek régész, az MTA rendes tagja, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének  kutatóprofesszora, az MTA II. Filozófiai és Történettudományok Osztályának elnöke. Kiemelkedő eredményeket ért el a középkori és kora újkori Kárpát-medence régészetének és történetének hazai és nemzetközi szintű meghatározó kutatásában, különösen a középkori Székelyföld, a középkori magyar királyi és egyházi központok, a székely írás és a középkori környezettörténet területén végzett munkássága során. 

Bárány Róbert Díj

A Bárány Róbert Díj megalapításának és adományozásának célja a HUN-REN 40 év alatti fiatal kutatóinak kiemelkedő tudományos munkájának elismerése. A díjak odaítélésekor az elért eredmények mellett figyelembe veszik a tudományos munka innovatív megközelítését, valamint a benne rejlő potenciált és továbblépési lehetőségeket, így például a különböző projektekben való részvételt, illetve bekapcsolódást nemzetközi együttműködésekbe.

Az idei díjátadó ünnepségre Budapestre utazott a díj névadójának, a Nobel-díjas Bárány Róbert dédunokája, Robert Barany, aki a díjakat a HUN-REN elnökével együtt adta át az elismeréseket. 2024-ben a HUN-REN 9 fiatal kutatója vehette át a Bárány Róbert Díjat. 

2024 12 06 dij kep3Masek Zsófia a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének tudományos munkatársa. Kutatási területe az Alföldön egykoron élt római kori szarmaták, a hunok és a gepidák régészete: e korábban egymástól elkülönülten kezelt kulturális csoportokat innovatív kutatásmódszertan alkalmazásával vizsgálja. Településrégészeten és kerámiakutatáson alapuló eredményeiből kiindulva mára komplex kutatási terület alakult ki, amely egyedülálló lehetőséget teremt a hun kori Tisza-vidék falusias közösségeinek mélyreható megismerésére. Kutatásai másik irányát a speciális késő antik és hun kori tárgytípusok vizsgálata képezi, amelynek köszönhetően a kora népvándorlás kori Kárpát-medencei társadalmakkal kapcsolatos ismereteink jelentősen bővültek.

 Gratulálunk a díjazottaknak!