Az Archeológia Barbarov / Archaeology of the Barbarians nemzetközi konferencia-sorozat 19. alkalommal került megrendezésre 2024. október 9–11. között. A vándorkonferenciát idén Pozsonyban rendezték meg, a Szlovák Nemzeti Múzeum – Pozsonyi Régészeti Múzeum (Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum v Bratislave) szervezésében. A nagy múltú rendezvény elsősorban a közép-kelet-európai Barbaricum, tehát a Római Birodalom határán kívül élt népcsoportok régészeti kutatásával foglalkozik a késő vaskortól a kora népvándorlás korig. Az évente Csehországban, Szlovákiában vagy Lengyelországban megrendezett konferencia-sorozat idei rendezvénye az elmúlt időszak legfontosabb régészeti kutatásaira és eredményeire fókuszált.
A HUN-REN BTK Régészeti Intézetéből Masek Zsófia és Soós Eszter vett részt a konferencián, a Régészeti Intézet peregrinációs program keretében, valamint az NKFIH PD 147993 pályázat támogatásával.
A konferencia részvevői
Soós Eszter előadásában (The Przeworsk culture in Hungary - some aspects of a monographic work) a 2024 szeptemberében zárult, MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj pályázatban összegzett, legfontosabb eredményeit mutatta be. A kutatás során a lengyelországi törzsterülettel rendelkező, római kori Przeworsk-kultúrkör Magyarország területén feltárt településeit dolgozta fel, a nagyívű összefoglaló munka számos régészeti eredményt hozott. A konferencia-előadásban ezek közül három fő témát emelt ki: az eltérő településtípusok jellegzetességeit a Kr. u. 2–4. században; a kézzel formált finom, Przeworsk-típusú kerámia használatát és átalakulását; illetve a gyorskorongolt fazekasság kialakulását és fejlődését a régióban.
Soós Eszter előadása
Masek Zsófia előadásában a konferencián vizsgált időszak végét helyezte előtérbe, előadásának címe: Suebian or Prague type? Hand-formed pottery of the Germanic Kingdoms in the central areas of the Carpathian Basin. A Gepida Királyság (Kr. u. 5. sz. második fele – Kr. u. 6. század első fele) településein megjelenő kézzel formált kerámiát a korábbi magyarországi kutatás egyrészt a langobardokhoz, és a római kori elbai germán kultúrkörhöz kapcsolta; másrészt az ebben az időszakban megjelenő szláv emlékanyaggal hozta összefüggésbe. A modern településfeltárások értékelése során a kerámiatípus részletesen elemezhetővé vált. Az előadás ezekre az új eredményekre építve vizsgálta a Tisza-vidéki germán és a korai szláv emlékanyag kölcsönhatását.
Masek Zsófia előadása
A konferencia keretében szakmai vezetéssel megtekintettük a felújított pozsonyi vár régészeti kiállítását, amely a késő kelta és római kori időszakra, valamint a pozsonyi vár történetére koncentrál. A Régészeti Múzeumban a római kori germán elit temetkezések (Vysoká pri Moráve, Zohor) leletanyagát is megtekinthettük, mely nemrég vált ismét láthatóvá a nagyközönség számára.
Válogatás a római kori zohori sírok leletanyagából (Kr. u. 1-2. század)
A rendezvénysorozat a korszak közép-európai kutatásának egyik legfontosabb fóruma. Az előadásokat követő diszkusszió és a számos szakmai beszélgetés nem csupán az egyéni kutatási témák esetében hasznosul, hanem a HUN-REN BTK Régészeti Intézetében zajló kutatómunka és a nemzetközi kutatások integrációját is elősegíti.