November 26-27-én „… járni csak együtt tudnak” – Régészet és néprajz összefüggései címmel tartottak konferenciát F. Lajkó Orsolya emlékére a szegedi Móra Ferenc Múzeumban. Kollégáink öt előadással és egy poszterrel vettek részt az eseményen.
A konferencia F. Lajkó Orsolya fő kutatási területének megfelelően elsősorban a késő középkor, kora újkor és újkor emlékanyagára, valamint a régészet és néprajz tudományterületek együttműködésével zajló kutatásokra koncentrált.
Berta Adrián, Kolláth Ágnes és Kovács Bianka a Hódmezővásárhely régészeti topográfiája projekt módszereiről, illetve késő középkori, kora újkori és újkori eredményeiről tartott előadást. Gál Erika a csontüllők történetét mutatta be néprajzi és régészeti példákon keresztül. Kolláth Ágnes a gömöri és más északi típusú kora újkori kerámiákkal kapcsolatos eredményeit foglalta össze előadásában. Kovács Bianka a néprajzi adatok hasznosíthatóságáról beszélt a Vértes-Gerecse környéki késő középkori kerámia kutatásánál, illetve poszteren egy 17-18. századi tatai fazekasműhely hulladékait is tartalmazó leletegyüttest mutatott be. Marton Tibor a mezolitikumból származó sárréti csontszigonyok kutatásának legújabb eredményeit ismertette.
A konferencia keretében avatták fel F. Lajkó Orsolya emléktábláját a múzeum régészeti látványtárában.
Az előadások anyagából összeállított kötet is elkészült a konferenciára, melyben Marton Tibor és Kovács Bianka kollégáink tanulmányai olvashatók.
A konferencia programja itt érhető el.