Az idei év márciusában került meghirdetésre az "ELKH ARP nagykövet" pályázat, ami azt a célkitűzést tűzte zászlajára, hogy a pályázatba bevont projektek, kutatások adatfelelősei az ELKH ARP szakembereivel együttműködve kialakítsák intézményük/kutatóközösségük kutatási adatainak elhelyezésével kapcsolatos mechanizmusait és bevezessék a kutatóközösségüket az ELKH ARP adatrepozitóriumának használatába, ami projektek eredményeként újabb adatcsomagokkal fog bővülni.

Intézetünk Régészeti projektek fenntartható kezelése témában két kutatási program – Almásfüzitő-Foktorok római kori és Zalavár-Vársziget Karoling-kori – adatkészletével jelentkezett a pályázatra. A nagyköveti programban fiatal kutató kollégánkat, Szederkényi Róbertet indítottuk, akivel már volt korábbi munkatapasztalatunk;  a két feldolgozandó projekt egyetemi tanulmányaival és kutatási témájával is egybecseng. Tevékenységét Horváth Friderika szakmai irányításával végzi.

A májusban kezdődött és november végével záruló program során a mintaprojektek témavezetőivel együttműködve felgyűjtésre és rendezésre kerülnek a kutatások során keletkezett adatállományok, adattisztítást és verzióellenőrzést követően az intézeti NAS szerveren kidolgozzuk a tárolás rendszerét, illetve a munkafolyamat közben rögzíteni kívánjuk az adatkezelési elveket. A kutatási projektekhez projekt-, erőforrás- és fájlszintű űrlap készül, ami a projektek sajátosságaihoz illeszkedő, repozitálható metaadatsort fogja tartalmazni.

2023 06 14 arp kep1

A két kiválasztott program közül Almásfüzitő-Foktorok lelőhely kutatása egy évtizeden át folytatott kis volumenű vállalkozás volt, ami jelen állapotában lezártnak tekinthető. A rendelkezésre álló adatkészlet megengedi, hogy a régészeti projekt valamennyi szegmensét – az előzetes forrásanyag felgyűjtésétől, a terepi, feldolgozási és disszeminációs fázison át az archiválásig – modellezzük. Ezzel szemben Zalavár-Vársziget lelőhely kutatása több mint 70 éves múltra tekint vissza, ami a BTK Régészeti Intézet és a Magyar Nemzeti Múzeum együttműködésében jelenleg is folytatódik. Az ELKH Titkárság támogatásával 2025-re a kutatások egy jelentős fázisának lezárása és az eredmények közlése valósulhat meg. Az ARP projekt keretében a terepi munkafázis szöveges-, rajzi-, fotódokumentációjának szisztematikus rendezését tervezzük. Miután egy rendkívül sokrétű és összetett anyagról van szó, ezért jó iskolapéldaként szolgálhat arra, hogy miként lehet a papíralapú állományok mellett a digitalizált és a digitális adatokat olyan megfelelő nevezéktannal ellátni, amiben az adattári és a kutatói/felhasználói szempontok egyaránt érvényesülnek. Az ARP projekt által biztosított platformtól együtt gondolkodást, közös fórumot remélünk, ami révén kutatási programjaink kezelésének megfelelő jövőbeni gyakorlatát tudjuk kialakítani.