DSC 0385DSC 0483Az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének munkatársai 2015. július 5. és 10. között kutatóúton jártak Erdélyben.

A kutatóút célja tavi ás lápi üledékminták gyűjtése volt „A Kárpát-medence középkori környezettörténete” című OTKA-pályázat (vezető kutató: Benkő Elek) keretében.

A kutatóúton az Intézet részéről Benkő Elek, Jakab Gusztáv és Sümegi Pál vett részt, a fúrás és a mintagyűjtés munkájában Sümegi Pált Rovó János és Sümegi Balázs segítette. Komoly segítséget jelentett a Maros Megyei Múzeum (László Keve, Győrfi Zalán, Bencze Ünige), a Kovászna Megyei Önkormányzat (Papucs András), az Agora Munkacsoport (Ambrus László) és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (Tóth Attila, Demeter László) munkatársainak közreműködése a terepi munkákban.

Összesen 17 fúrást végeztek, zömében középkori régészeti lelőhelyek közelében fekvő tavakon és lápokon, az Erdélyi Mezőségtől a Csíki- és a Háromszéki-medencéig, illetve a Barcaságig. A rendkívül ígéretes üledékminták előzetes szemrevételezése alapján több esetben is feltételezhető, hogy ezek nemcsak a középkorról, hanem az elmúlt 10.000 év környezeti változásairól és emberi hatásairól is részletes adatokat nyújtanak a hamarosan kezdődő laboratóriumi vizsgálatok nyomán.