Július 7-9. között a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum adott otthont a Castrum Bene Egyesület 2023. évi vándorgyűlésének. A konferencián négy kutatónk képviselte a Régészeti Intézetet.
„A várak mindennapi életének tárgyi emlékei” szekcióban „Mindennapi élet a csókakői várban - Művelődés, társadalmi tagozódás és kapcsolatok a tárgyi emlékanyag alapján” címmel Kovács Bianka és Kovács Gyöngyi tartott előadást Hatházi Gábor (Kulturális és Innovációs Minisztérium) és Belegrai Tamás (Szent István Király Múzeum) közreműködésével. Az előadásban a Fejér vármegyei Csókakő várának leletcsoportjai, azok kapcsolatai, történeti, művelődéstörténeti vonatkozásai kerültek bemutatásra, a vár leletanyagának feldolgozása a székesfehérvári Szent István Király Múzeummal kötött együttműködési szerződés keretében folyik.
Berta Adrián és Gál Erika ugyanebben a szekcióban a dombóvári Gólyavár 16–18. századi kontextusaiban talált állatcsontokról és azok tanulságairól ismertették eredményeiket.
Kovács Bianka, Kovács Gyöngyi és Gál Erika a Laczkó Dezső Múzeum felújított épülete előtt
Az előadások a VAART-projekt („Várak, településhálózat, anyagi kultúra, 1300–1700 – Komplex mikroregionális történeti, tájtörténeti, régészeti kutatások a Dunántúlon”, NKFIH K-22/143099, témavezető Kovács Gyöngyi) eddigi eredményeit mutatták be.
A konferencia programját több tanulmányút és egyéb esemény színesítette. Első este a veszprémi várat járták be a résztvevők, majd a polgármester adott fogadást a Városházán. Második nap a nagyvázsonyi Kinizsi-várat tekinthették meg, utána pedig terített asztal várta őket a vár szomszédságában.
A konferencia résztvevői a veszprémi várban
Megérkezés a nagyvázsonyi várhoz
Kinizsi Pál síremléke a nagyvázsonyi vár egyik földszinti kiállító terében
Vacsora a nagyvázsonyi várnál
A vándorgyűlés, mint minden évben, szakmai vezetéssel tartott kirándulással zárult. Idén a bándi Essegvárat, Somló várát és a sümegi várat járhatták be a résztvevők.
A somlói vár falainál
A sümegi vár