60 éve, 1961-ben egy akadémiai egyezmény keretében indultak meg a magyar régészeti kutatások Mongóliában, amelyek fő motorja a Régészeti Intézetben több mint 30 évig kutató, tavaly elhunyt Erdélyi István volt. Erdélyi mongol expedíciói nyomán az Intézet adattárában több száz színes dia, több ezer fénykép, valamint ásatási dokumentáció - ásatási naplók és rajzok - maradtak fenn.
Erdélyi István 30 éven keresztül összesen kilenc alkalommal (1961, 1962, 1963, 1964, 1971, 1974, 1988, 1989 és 1990) végzett kutatásokat Mongóliában, amelynek során elsősorban Közép- és Kelet-Mongóliában (Töv, Bulgan, Szelenge, Arhangaj, Övörhangaj és Hentij megyék) neves és jelentős bronzkori (Amarbajaszgalant), vaskori (Hüsijn Gozgor), hun (Noin Ula, Najmaa Tolgoj, Duulga Uul) és türk (Hana, Dzel-csuluu) kori lelőhelyeken végzett feltárásokat.
Erdélyi István által kutatott lelőhelyek Mongóliában
A terepmunkákat a mainál jóval nehezebb körülmények között végezték, az infrastruktúra teljes hiánya miatt önellátásra szorultak, s így az utazás, a szállás és az étkezés kérdésében a mongol kollégák logisztikai szervezése jelentette a megoldást: leggyakrabban a vizsgált lelőhely mellett táboroztak. Erdélyi munkája során alapos dokumentációt, valamint sok és jó minőségű fényképet készített. Törekedett minél több szakember bevonására, így bővült a résztvevők köre fényképésszel, rajzolóval, geodétával, antropológussal, zoológussal és botanikussal.
Duulga Uul, 1988, Forrás: Földrajzi Múzeum
Duulga Uul, 1988, Forrás: Földrajzi Múzeum
Az Intézetünkben található archív anyag rendezését, azonosítását és tudományos feldolgozását jelenleg Csiky Gergely kollégánk végzi, aki korábban maga is hat alkalommal végzett mongóliai kutatásokat. A munka jelentős részét a diák és a csak negatívok formájában fennmaradt fényképek digitalizációja teszi ki, ami Varga Zsóka grafikus közreműködésével zajlik. Ennek köszönhetően több évtizedes felvételek elevenednek meg újra a szemünk előtt.
Forrás: BTK RI, Adattár
Forrás: BTK RI, Adattár
Forrás: BTK RI, Adattár
Az Erdélyi-hagyaték feldolgozásának eredményeiről a közeljövőben további részletes beszámolóval is jelentkezünk honlapunkon.