2024. december 19-én került sor az MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport munkatársa, Szabó Nóra doktori disszertációjának nyilvános védésére. Az ELTE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola, Régészeti Doktori Program keretében benyújtott Változás és átalakulás a középső és késő bronzkor átmeneti időszakában a Duna fővárosi szakasza mentén - Településszerkezeti elemzések a Vatya III – Koszider periódus és a korai halomsíros időszak néhány lelőhelye alapján című értekezés vitája summa cum laude eredménnyel zárult. A fokozat odaítéléséről az Intézmény Doktori Tanácsa dönt.
A címben megjelenő korszakok közötti településszerkezeti, gazdasági és társadalmi változások okai a mai napig számos kérdést vetnek fel, így a dolgozat az életmódban bekövetkező eltérések bizonyítékait próbálta meg a leletanyag és a településszerveződés alapján igazolni.
A disszertációban két nagy kiterjedésű, több száz régészeti objektumot magába foglaló település leletanyaga került feldolgozása a középső és késő bronzkor időszakából (Budapest III. kerület, Királyok útja 291-295. és XVII. kerület, Rákoscsaba – Major-hegy). A több mint 30 ezer darabot számláló leletanyag statisztikai alapú értékelése a korszakok közötti átmenetet, fejlődést vette górcső alá, mind stilisztikai, mind funkcionalista irányból megközelítve a problémát. Az eredmények alapján a leletanyagban megfigyelhető változások fokozatosságot mutatnak, a forma- és díszítésvilág továbbélése, a középső bronzkori tradíciókhoz való ragaszkodás mellett megjelennek új elemek, melyek azonban nem egy időpontban kezdenek érvényesülni. A két település adatai alapján a középső bronzkorban megfigyelhető tárolókapacitás mértéke csökken a késő bronzkor időszakára, mely az életmódban bekövetkező változásokat igazolja. Hasonló eredmények figyelhetőek meg a lelőhelyek objektumainak rendszere, és a bennük talált leletanyagok szóródása alapján. Az elváló aktivitási zónák, valamint településeken belüli rendezettség szintjén a hasonlóságok mellett változások is megfigyelhetőek. A vizsgált lelőhelyek regionális hálózatban való elemzését Szabó Nóra térinformatikai módszerek bevonásával vizsgálta. A középső bronzkor végén megfigyelhető összetett, többszintű hierarchiai rendszerben, vélhetően egymással szoros kapcsolatban álló települések rendszere felbomlik, és más kommunikációs vonalak mentén alakítják ki a településeiket a halomsíros kultúra közösségei.
A PhD értekezés témavezetője V. Szabó Gábor volt.
Gratulálunk a kiváló eredményhez!