Az „OTKA” posztdoktori kiválósági program (PD_21) idei pályázati eljárásában a már tudományos fokozattal rendelkező, de a kutatói pályáját most kezdő 71 kutató nyert három évre a kutatói bérét, valamint a kutatásához kapcsolódó költségeket biztosító támogatást, összesen 1,86 milliárd forint keretösszegből. Szabó Máté, a „Késő római kori villa-táj Sopianae körül. Történelem, gazdaság, kultúra és életmód a limes mögött” című támogatott pályázatát a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet munkatársaként valósítja meg.
Római villa épületeinek 3D légirégészeti felmérése
A hároméves program célja, hogy a késő római közigazgatási és kulturális központtá vált Sopianae (Pécs) térségében végbement változások egyik indikátorának tekinthető villagazdaságok komplex, tájrégészeti szemléletű kutatásával betekintést nyerjünk a térség történelmi, gazdasági, kulturális és életmódbeli sajátosságaiba, a limes-hátország mindennapi működésébe.
A kővágószőlősi és a cserdi villagazdaság főépületeinek egymásra vetített alaprajza
A terület villagazdaságainak kutatástörténete nagy múltra tekint vissza és több lelőhelyen folyt akár a teljes főépületet magába foglaló ásatás is (pl. Hosszúhetény, Kővágószőlős). Ezek alapján tudjuk, hogy a késő római időszakban a táj meghatározó tényezőivé váltak a villa-birtokok, az újabb, főként roncsolásmentes régészeti kutatások pedig azt is megmutatták, hogy több helyen várhatunk olyan újdonságokat, ami a régi eredmények újraértelmezését és kiegészítését is elősegíthetik.
A Mecsek déli lankái napjainkban
A program során a rendelkezésre álló adattári és publikált adatok értékelésére, az ismert és feltételezett lelőhelyek terepi, roncsolásmentes vizsgálatára (légirégészet, geofizikai kutatás), illetve közösségi régészeti leletgyűjtésre kerül sor. A villagazdaságok épületeiről, területhasználatáról és a környezetükről előállított adatok térinformatikai alapú értékelése, a felgyűjtött leletanyag térbeli eloszlásának és jellemzőinek összetett elemzése alapvető információt fog szolgáltatni az egyes lelőhelyek életéről, kapcsolatrendszerük vizsgálatával pedig a limes hátország késő római tájhasználatába nyerünk betekintést.
A hosszúhetényi villagazdaság főépületének rekultivációs munkái (2018)