A debreceni Déri Múzeumban Az elveszett Paradicsom – a mezolit vadászok letűnt világa című kiállításhoz kapcsolódó szakmai nap került megrendezésre 2021. november 29-én.

2021 12 02 litikum kep1

Fotó: Király Attila, Litikum

Az idén nyáron nyílt időszaki kiállítás középpontjában a Jásztelek határában feltárt mezolitikus lakóépítmény életnagyságú rekonstrukciója látható, a hozzá kapcsolódó életképpel kiegészítve. A bemutatott régészeti leletanyag válogatás a hazai mezolitikus lelőhelyekről: a Nádasdladány határában 1935-ben előkerült csont szigony mellett a jászteleki, valamint a regölyi lelőhelyek pattintott kőeszközei is szerepelnek. A kiállítás kuriózuma a Magyarországon jelenleg egyedülálló, Hódmezővásárhely határában előkerült mezolitikus temetkezés, amely itt került először bemutatásra.

2021 12 02 litikum kep2

Fotó: Király Attila, Litikum

A program keretei között Marton Tibor kollegánk, a kiállítás egyik kurátora tárlatvezetést és a korszak kutatási eredményeit összefoglaló előadást is tartott. Ezt követően a dél-dunántúli Regöly környékén előkerült mezolitikus leletanyagok a főként egyetemi hallgatókból és kutatókból álló hallgatóság számára közvetlenül, kézbe foghatóan is bemutatásra kerültek.

2021 12 02 litikum kep3

Fotó: Király Attila, Litikum

2021 12 02 litikum kep4

Fotó: Király Attila, Litikum

Az eseményről készült további fotók tekinthetők meg a Litikum-Kőkor Kerekasztal facebook oldalán.