Vaday Andrea – aki több mint fél évszázada, 1973-ban kezdte meg kutatói pályáját az MTA Régészeti Intézetében – idén szeptember 7-én ünnepelte 80. születésnapját. Ebből az alkalomból köszöntöttük őt 2024. szeptember 10-én az MTA Humán Tudományok Kutatóháza galériáján kollégák, barátok, tanítványok, tanítványokból lett kollégák és barátok körében.
Augusztus végén Rómában rendezte meg 30. éves találkozóját az Európai Régészek Szövetsége (EAA). A konferencia hibrid formában került megrendezésre, így a regisztrált résztvevők a helyszínen és online is követhették a tudományos programot, illetve megtarthatták előadásaikat. A 2024-ben már több, mint ötezer tagot számláló EAA – amelynek jelenlegi elnöke Bánffy Eszter, Intézetünk tudományos tanácsadója – éves találkozója hagyományosan az örökségvédelem és a régészettudomány egyik legjelentősebb európai tudományos fóruma. Az augusztus 28. és 31. között megrendezett római konferenciára Magyarország számos intézményéből is érkeztek régész szakemberek.
Mély megrendüléssel vettük a hírt, hogy kedves kollégánk, Darázsy Beatrix, a Régészeti Intézet nyugalmazott munkatársa, életének 64. évében, hosszú, türelemmel viselt betegség után 2024. augusztus 24-én elhunyt.
Intézetünk kutatója, Bollók Ádám előadóként vett részt az European Association of Biblical Studies éves konferenciáján, amely 2024-ben július 15. és 18. között Szófiában, a Sv. Kliment Ohridski Egyetemen került megrendezésre.
A VAART projekt (NKFIH/OTKA K143099 projekt) munkatervének megfelelően a Régészeti Intézet munkatársai 2024 első felében is folytatták a csókakői vár uradalmi településeinek kutatását. A munka a székesfehérvári Szent István Király Múzeummal kötött együttműködési megállapodás keretében és a Fejér Vármegyei Kormányhivatallal együttműködésben folyt.
Munkatársaink a Horvát Tudományos Akadémia szervezésében, nemzetközi régészeti konferencián vettek rész 2024. június 5-7. között. A Ceramics, People and Places - The Significance of Ceramics for the Study of Social Relations in the Middle Ages címmel megrendezett összejövetel célja az volt, hogy a kerámiakutatás eredményeit összekapcsolja annak szociális hátterével.
A négyévente megrendezésre kerülő Archaeometallurgy in Europe nemzetközi konferencia az európai és az Óvilág más kapcsolódó régióinak korai fémművességéről szóló tudományos viták legfontosabb fórumát jelenti, melynek legfontosabb célja az archeometallurgia területén végzett komplex projektek új megközelítéseinek és eredményeinek bemutatása.
Mitcsenkov-Horváth Eszter, Intézetünk munkatársa elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíját „A polikróm ötvösség évszázadai a Kárpát-medencében – mesterség, szerveződés és társadalom a hun kortól az avar korig” című pályázatával.